Vrakuňa je právom pyšná na svoju zeleň. Reprezentuje ju Vrakunský lesopark tzv. lesík, ktorý nadväzuje na oddychovú zónu v rámci dunajskej hrádze. Je bratislavským skvostom. Postupne je upravovaný a skultúrňovaný. Lesopark Vrakuňa je vhodná voľba na oddych pre celú rodinu ako aj zaľúbené páry alebo prechádzku so svojím štvornohým priateľom. Popri zveľaďovaní lesoparku sa súčasne oživujú aj brehy Malého Dunaja, na ktoré môžeme byť právom hrdí.


MČ BA-Vrakuňa udržiava v zimnom období chodníky len vo svojom vlastníctve alebo vo svojej správe. Z ekologického hľadiska sa v blízkosti vodných zdrojov a lesných porastov chemicky posyp nepoužíva. V rámci ochrany životného prostredia sa v zimných mesiacoch od 01.12. – do 31.03. neudržiavajú chodníky vo Vrakunskom lesoparku, promenáda pri Malom Dunaji a cyklotrasy v týchto lokalitách. Z tohto dôvodu žiadame občanov, aby na predmetných lokalitách zvýšili pozornosť, vstup je len na vlastnú zodpovednosť.

 

Lesopark v roku 2018

Nové stromy v lesoparku

Príroda sa po zime prebúdza a mestská časť Bratislava-Vrakuňa začala s plánovanou výsadbou stromov v lesoparku. V priebehu prvého aprílového týždňa sa vysadilo 52 nových stromov. Finančne prispel aj miestny poslanec Tomáš Galo, ktorý pomohol vysadiť 22 briez, začo mu ďakujeme. Ďalej sa vysadilo 30 kusov ihličnatých stromov, ktoré príjemne oživili lesopark.

 

Verejné toalety v lesoparku 

Už v letných mesiacoch pribudne v lesoparku verejná toaleta, konkrétne v časti, kde sa nachádza detské ihrisko.

Náučný chodník v lesoparku

Postupne rozšírime náučný chodník aj do vrakunského lesoparku. Obyvatelia sa budú môcť poučiť o faune a flóre, ktorá sa nachádza v našom lesoparku.

Nové búdky v lesoparku

Začiatkom marca mestská časť Bratislava-Vrakuňa osadila 10 nových búdok pre dravcov a sovy v našom lesoparku. Cieľom je chrániť prirodzený život týchto vtákov vo voľnom prostredí, ktorým lesopark je.

 

Vo Vrakunskom lesoparku vznikla nová rekreačno-športová zóna 

Vrakunský lesopark ožíva. V prevádzke sú už nové prvky – detské ihrisko a ihrisko na cvičenie s vlastnou váhou. Nové prvky pre návštevníkov lesoparku boli slávnostne uvedené do prevádzky sobotu 10. októbra počas Vrakunského behu.

Detské ihrisko so šmykľavkou a hojdačkou realizovalo občianske združenie Bratislava INAK v spolupráci s mestskou časťou Vrakuňa a prvou školou nového cirkusu Cirkus-kus. Zároveň bolo uvedené do prevádzky aj ihrisko na cvičenie s vlastnou váhou, ktorý realizovalo OZ Zdravie a šport. Projekty sú financované Bratislavským samosprávnym krajom a Mestskou časťou Bratislava-Vrakuňa.

 

Cvičenie s vlastnou váhou

Cvičenie s vlastnou váhou je dostupné širokej vrstve obyvateľstva, je šetrné voči telu a nevyžaduje si špeciálne a nákladné materiálne vybavenie. Nespornou výhodou týchto prvkov určených na cvičenie je ich umiestenie vo vonkajšom priestore. Namontované prvky sú k dispozícii bezplatne, prakticky počas celého roka. Nie ste obmedzovaný otváracími hodinami v posilňovniach a cvičiť môžete ísť prakticky bez potreby finančnej investície.

 

Detské ihrisko 

Neďaleko spomínaného ihriska na cvičenie s vlastnou váhou pribudli nové prvky aj pre deti – mini lezecká stena, šmykľavka, hojdačka a prístrešok pre deti. „V najbližších týždňoch rátame ešte s osadením altánku a lavičiek,“ uviedla autorka projektu, predsedníčka občianskeho združenia. „Rovnako budeme revitalizovať aj existujúci priestor na grilovanie.“

 projekty_lesopark3 IMG_20151107_155505

Pump track – hlinená cyklodráha 

O projekte cyklistickej dráhy pre najmenších (tzv. pump track) sme vo Vrakunských novinách informovali už viac krát. Prípravné práce sa už začali. Mestská časť Vrakuňa presunula tri kovové detské preliezky, čím sa uvoľnil priestor pre vybudovanie hlinenej cyklodráhy. Pripravená je už aj zmluva o spolupráci s občiansky združením Pedal. Uvedenie do prevádzky bude na jar budúceho roka. Pump track bude verejnosti voľne dostupný bez oplotenia. Rozloha pump tracku bude približne 25×20 metrov. Pôvodná vegetácia, stromy a kríky ostanú zachované.


 

Modrá lávka nanovo zrekonštruovaná

lavkalogo_BSK1Každý obyvateľ pozná modrú lávku ktorá spája Vrakuňu s lesoparkom. Mohli by sme povedať, že je tak trochu symbolom lesoparku, Vrakune. Ľudia cez ňu prejdú, keď sa chcú dostať na cintorín, keď si idú zabehať, keď idú vyvenčiť psíka, alebo keď sa idú len prejsť a nadýchať sa čerstvého vzduchu. Je využívaná dennodenne a čas ju už poznačil tak, že sa ocitla v nie dokonalom stave a vyžadovala si okamžitú rekonštrukciu. Bratislavský samosprávny kraj poskytol mestskej časti Bratislava-Vrakuňa finančné prostriedky na rekonštrukciu lávky. Počasie je nevyspytateľné a trošku skomplikovalo plány pri samotnej práci ale nakoniec sa všetky práce dokončili a lávka je znovuotvorená pre všetkých obyvateľov . Tu si však redakcia novín dovolí malú poznámku, možno by tieto úpravy mohli v budúcnosti byť realizované v kratšom termíne. Veríme, že vynovená lávka nám bude slúžiť dlhé roky.

lavka

X