Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

SENIORI ZBYSTRITE POZORNOSŤ!

Dátum: 09.07.2021
Autor: Mestská časť Vrakuňa
SENIORI ZBYSTRITE POZORNOSŤ!

Výhra v lotérii, dedičstvo po vzdialenom príbuznom zo zahraničia či americký vojak …

Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Bratislave II opakovane upozorňuje občanov, najmä seniorov, aby žiadnym spôsobom nekontaktovali odosielateľa v ktorom sa píše o šokujúcom dedičstve vysokej hodnoty a zosnulej príbuznej, ktorá Vám zanechala majetok, alebo až šokujúca výhra v lotérii, ktorú si ani nepamätáte, že Ste sa niekedy zúčastnili a nakoniec zranený americký vojak, ktorý potrebuje Vaše peniaze…

 

V takýchto prípadoch sú doručované e-maily, správy na „Messenger“ alebo „Whatsapp“  ktoré žiadajú osobné informácie, prípadne žiadajú inú spoluprácu. V správe sa uvádzajú nepravdivé informácie o odosielateľovi s uvedením nejakej udalosti, na základe ktorej žiada pomoc, prípadne poskytnutie Vašich osobných údajov.

Následne bude požadovať uhradenie určitej sumy ako povinnej platby, aby sa daná výhra, či dedičstvo mohlo previesť na Váš účet. Ešte stále sa polícia stretáva s prípadmi, v ktorých sa páchatelia či už v e-maili alebo na sociálnej sieti vydávajú za amerických vojakov, ktorí sa prejavom falošnej náklonnosti či inej vymyslenej legendy snažia získať dôveru osoby a následne vylákať finančné prostriedky.

Žiadajú od Vás platbu v bitcoinoch?

V prípade emailových správ, ktoré vykazujú znaky vydieračskej správy, tzv. SEXTORSION (forma sexuálneho vydierania) sa prijímateľ správy môže ľahko stať obeťou vydierania, kedy je takýto útok voči nemu vedený za účelom získania finančného profitu páchateľa. Takéto typy správ môžu byť zasielané v slovenskom, ale aj v cudzom jazyku, najčastejšie v angličtine.

 

Príklad takejto podvodnej správy:

“Posledné mesiace som ťa sledoval. Stále sa čuduješ ako to je možné? Nuž, nebol si infikovaný s malvérom, ktorý pochádza zo stránky pre dospelých ktorú si navštívil. Možno tomu nerozumieš, ale pokúsim sa ti to vysvetliť. S pomocou trojského vírusu, mám kompletný prístup do tvojho počítača ako aj prepojených zariadení. To jednoducho znamená, že ťa môžem vidieť hocikedy kedy chcem. Jednoducho zapnem tvoju kameru a mikrofón bez toho aby si si to všimol. A naviac som získal prístup ku všetkým tvojím kontaktom v tvojom zozname a všetky tvoje správy. Možno sa pýtaš, “Môj počítač má aktívny antivírus, ako je to vôbec možné? Prečo som nedostal žiadne upozornenie?” No odpoveď je jednoduchá, môj malvér používa driver, ktorý sa aktualizuje každé 4 hodiny čo ho robí prakticky nezistiteľný a drží tvoj antivírus potichu. Mám video ako masturbuješ v ľahom rohu obrazovky a v pravom rohu – video, ktoré si pozeral zatiaľ čo si masturboval. Pýtaš sa aké zlé to môže byť? S jediným klikom myšky viem rozposlať toto video na všetky tvoje sociálne siete a e-mailové kontakty…”

Po obdržaní takýchto e-mailov nemusíte prepadnúť panike, ani ak je v nich spomenuté vaše heslo. Odporúčame však:

  • na takýto typ správy nereagovať, neodpovedať, nekomunikovať,
  • ak ste e-mail už otvorili, neklikajte na priložené odkazy,
  • neposkytujte svoje osobné údaje, údaje o Vašom účte v banke, čísle platobnej karty, či iné informácie, ktoré by mohli byť neskôr zneužité,
  • buďte obozretní a to najmä v prípade, ak sa objavujú v konaní páchateľa prvky nevyžiadaného a  podozrivého konania, napr. email obsahuje gramatické chyby v tele správy, slová nie sú vyskloňované, chýba diakritika, či na preklad textu je zjavne použitý internetový prekladač.

Vo všeobecnosti ide o podvodné e-maily, v ktorých sa autori týchto správ takto snažia od Vás podvodom vylákať peniaze. Najbezpečnejšie je na podozrivé e-maily (e-mailové adresy, ktoré nepoznáte a už Vám boli doručené) nereagovať, vôbec ich neotvárať a zmazať hneď pri ich doručení. Zároveň odporúčame pravidelne meniť prístupové heslá.

Zároveň vyzývame seniorov, aby nedávali peniaze osobám, ktoré nepoznajú, aby nevyberali úspory zo svojich účtov pre cudzie osoby, ktoré ich majú akože následne odovzdať rodinnému príbuznému,  aj keď pôsobia dôveryhodne.

 

 

Riaditeľ Okresného riaditeľstva PZ v Bratislave II v zastúpení

plk. Mgr. Roman Fekete, zástupca riaditeľa Okresného riaditeľstva PZ v Bratislave II

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.