Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Hlavné mesto zapája ľudí do tvorby vízie Bratislavy 2030

Dátum: 28.09.2021
Autor: Mestská časť Vrakuňa
Hlavné mesto zapája ľudí do tvorby vízie Bratislavy 2030

Hlavné mesto zapája ľudí do tvorby vízie Bratislavy 2030

 

BRATISLAVA, 24. septembra 2021 – Budúci týždeň sa počas dvoch dní, v pondelok a vo štvrtok, uskutočnia Metropolitné fóra, online podujatia, ktoré sú ďalším krokom v zapájaní ľudí do tvorby budúcnosti nášho mesta. Na týchto fórach budú spoločne odborníci aj verejnosť pripomienkovať prvé výstupy, ktoré pripravili pracovné skupiny v rámci tvorby Programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja hlavného mesta. Bratislava 2030 je moderný participatívny spôsob tvorby vízie pre Bratislavu, kde chceme zapojiť všetky  Bratislavčanky a Bratislavčanov a získať od nich čo najviac podnetov a návrhov riešení, ako by malo mesto v budúcnosti vyzerať.  Hlavné mesto a Metropolitný inštitút Bratislavy tvoria tento strategický plán posledný rok a pol so snahou o čo najväčšie zapojenie odborníkov a verejnosti, hoci počas pandémie bolo organizovanie stretnutí náročné a v obmedzenom režime.

 

Bratislava 2030 je moderný formát Programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja, ktorý je základným kameňom strategického plánovania hlavného mesta na najbližšiu dekádu.

 

„Mesto je živý organizmus a my vieme a chceme spolu s jeho obyvateľkami a obyvateľmi ovplyvniť to, ako bude vyzerať o niekoľko rokov. Rozhodli sme sa robiť najlepší možný plán pre budúcnosť Bratislavy, aký kedy toto mesto malo. Najlepší bude aj preto, že ho robíme spolu s odborníkmi z mesta, mestských častí, externými expertmi aj verejnosťou,“ uviedol Matúš Vallo, primátor Bratislavy.

 

Bratislava 2030 je otvorený proces, do ktorého pozývame aj všetky obyvateľky a obyvateľov, pretože nás zaujímajú názory a podnety odborníkov,  ale chceme rovnako zapojiť  širokú verejnosť. Iba tak získame hodnotné návrhy riešení, ktoré budeme môcť vo vízii nášho mesta zapracovať a následne zrealizovať. Ide o participatívny spôsob spolupráce, ktorý je postavený na pravidelných stretnutiach a diskusiách odborníkov aj verejnosti.

 

„V tejto fáze prípravy plánu pre Bratislavu oslovujeme obyvateľky a obyvateľov, aby prostredníctvom dotazníka zverejneného na http://www.bratislava2030.sk vyjadrili svoj názor na budúce fungovanie hlavného mesta. Ľudí sa napríklad pýtame, ako jednoduché je pre nich využívanie MHD alebo či majú v blízkosti dostatok zelene a parkov. Vďaka odpovediam z dotazníka budeme vedieť lepšie priorizovať oblasti a ciele, aby prednosť dostali tie témy, ktoré trápia najviac obyvateľov,“ doplnil Ján Mazúr s tým, že za prvé dva týždne od zverejnenia dotazníka už prišlo vyše 400 odpovedí. Ľudia sa môžu zapojiť najneskôr do konca novembra.

 

Metropolitné fórum, online podujatie, ktorého sa bude môcť zúčastniť aj verejnosť, sa koná v pondelok 27.9. od 13.00 do 18.00 a vo štvrtok 30.9. rovnako od 13.00 do 18.00.

Program budúco-týždňových Metropolitných fór je zverejnený tu na linku:

Bratislava2030  a livestream bude prístupný aj širokej verejnosti tu.

Počas Metropolitných fór už budú zverejnené prvé výstupy pracovných skupín. Ďalšie dva mesiace budú výstupy zverejnené na webe www.bratislava2030.sk a tieto budú môcť odborníci aj verejnosť pripomienkovať.  Rovnako počas októbra a novembra zároveň prebehnú verejné debaty s občanmi.

 

Bratislava 2030 bude najlepší plán pre naše mesto

 

Po pripomienkach od Bratislavčaniek a Bratislavčanov pracovné skupiny zapracujú všetky relevantné podnety a dokument prerokuje mestské zastupiteľstvo. V prvej polovici budúceho roka budú vedúci jednotlivých pracovných skupín spolu s expertami z Európskej komisie prepájať nastavené ciele na konkrétne projekty. Finálny výstup bude predstavený na poslednom Metropolitnom fóre, ktoré sa uskutoční najskôr v polovici 2022. Tiež sa plánuje interaktívna výstava pre ľudí, na ktorej získajú všetky potrebné informácie a tiež bude slúžiť na zber ďalších dát od občanov.

 

Jedným z cieľov je, aby sa z Bratislavy stalo zelené mesto so zdravými obyvateľmi, udržateľnými spôsobmi dopravy, lepšou kvalitou ovzdušia, ktorá je schopná odolávať rôznym krízam. Rovnako je na stole ambiciózny plán zlúčenia vybraných kompetencií na úrovni mesta s cieľom vytvorenia metropolitného regiónu. Bratislava má byť tiež mesto, kde budú môcť ľudia viesť zdravý životný štýl vďaka vhodným podmienkam pre pravidelné športovanie.

 

„Celé toto naše strategické plánovanie je totiž proces a nie jedna šuplíková publikácia. Aj preto Bratislava 2030 má ambíciu byť živým, každoročne vyhodnocovaným a vylepšovaným výstupom, ktorý bude reflektovať aktuálnu situáciu, ale zároveň nastaví dlhodobé udržateľné smerovanie rozvoja Bratislavy,“ vysvetli na záver Ján Mazúr.

 

Viac ako ročný proces prípravy zastrešuje participatívny a strategický tím z Metropolitného inštitútu Bratislavy. Na tvorbe pracuje 125 odborníkov a odborníčok z mesta spolu s externými expertmi. Dohromady tak plán tvoria stovky odborníkov. Experti sú rozdelení do pracovných skupín podľa jednotlivých oblastí, konkrétne sú to životné prostredie, mobilita, rozvoj inštitúcií mesta, územný a mestský rozvoj, vzdelávanie, šport, ekonomický rozvoj a usporiadanie mesta, technická infraštruktúra, kultúra a sociálna oblasť.

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.