Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Postupné zvyšovanie vypravenosti spojov

Dátum: 16.12.2021
Autor: Mestská časť Vrakuňa
Postupné zvyšovanie vypravenosti spojov

ARRIVA začala prevádzkovať prímestskú autobusovú dopravu v Bratislavskom kraji pred mesiacom – 15. novembra – päť týždňov po podpísaní zmluvy s BSK. Kvôli nedostatku vodičov autobusov sprevádzala začiatok poskytovania služby nespokojnosť objednávateľa, cestujúcich i viacerých starostov obcí. To, že nebude dosť vodičov, ktorí budú voziť svojich spoluobčanov, sme nemohli predpokladať a kvôli krátkosti času sme tomu nemali ani ako predísť. Dovoľte mi vysvetliť dôvody: BSK vyhlásil súťaž s dostatočným predstihom, no nemohol ju ukončiť a podpísať s našou spoločnosťou zmluvu, kým nebolo doručené rozhodnutie ÚVO. Až do začiatku septembra sme teda nevedeli kedy a ako ÚVO rozhodne, s akým výsledkom bude súťaž ukončená a ani približný termín uzavretia zmluvy. Preto sme nemohli vopred zazmluvniť nových kolegov – vodičov autobusu. Prácu za rovnakých alebo lepších platových podmienok sme ponúkli pôvodným vodičom bývalého dopravcu, no vo vození cestujúcich od 15. novembra pokračovala len asi tretina z nich. Preto sme spustili intenzívnu náborovú kampaň. Od polovice novembra sa k nám pridalo už viac ako 100 nových kolegov vodičov a najmä vďaka nim sa obslužnosť spojov každý týždeň zlepšuje.

Čo sme mohli urobiť v predstihu, to sme urobili: investovali sme viac ako 26 miliónov eur a včas sme nakúpili nové autobusy. Vďaka tomu sme mali na štart služby pripravené autobusy v požadovanom počte a v požadovanej kvalite.

Od 15. novembra – teda od termínu spustenia služby – vstúpili v BSK do platnosti  aj nové cestovné poriadky, ktoré platili do 11. decembra. Vypravenosť spojov sa počas prvých dní pohybovala na úrovni približne 65 % aj vďaka okamžitej výpomoci našich kolegov z iných dopravných spoločností v rámci Slovenska, ale aj kolegov z Čiech. Vďaka podpore niektorých starostov a intenzívnej náborovej kampani sa nám podarilo situáciu stabilizovať a minulý týždeň sme dosahovali až 75 % vypravenosť spojov. Predpokladáme, že do Vianoc dosiahneme až 80 % vypravenosť spojov. Výrazne lepšia situácia je v oblasti Malaciek, kde sme dosahovali až 90 % obsluhu spojov. Veríme, že sa v priebehu februára dostaneme na úroveň nad 90 % v celom kraji.

Žiaľ, situáciu nám  zásadnejším spôsobom skomplikovala aj pandémia a s ňou súvisiaca práceneschopnosť našich kolegov. Operatívne sa snažíme výpadok kolegov nahradiť, aby sme dosahovali čo najvyššiu obslužnosť.

 

Nové cestovné poriadky

Ďalšiu zmenu pre cestujúcich, ako aj pre nás a našich kolegov, priniesli aj nové cestovné poriadky platné od nedele 12. decembra 2021 (viac info tu: https://arriva.sk/bratislava/cestovne-poriadky/). Integrovaný dopravný systém Bratislavského kraja (IDSBK) v nich podľa možností zohľadnil požiadavky starostov a obyvateľov obcí z Bratislavského samosprávneho kraja (BSK).  Svedčí o tom aj správa, ktorú sme včera dostali od pani Márie cestujúcej zo smeru Čataj, Igram, Blatné, Senec do Bratislavy: „Dobrý večer, ak by spoje zostali tak, ako ste ich napísali na pondelok, všetci by sme boli spokojní. Sú napísané na ráno o 4:49 a 4:59 s pokračovaním do Bratislavy. Stačil by jeden z týchto dvoch spojov do dennej služby do Bratislavy a z nočnej 632 o 6:50 z Bratislavy i 632 z celodennej služby o 18:50. Ani tomu nemôžem uveriť. Môžeme sa tešiť, že sa to bude už len zlepšovať? Vyjadrujem vám vďaku za to, že na nás myslíte. Prajem vám veľa zdravia.“  Je to dobrá správa pre nás všetkých, že cestujúci vidia zlepšenie a vedia našu spoluprácu oceniť. ARRIVA sa zaviazala, že situáciu s prímestskou dopravou vyrieši – je to našou zodpovednosťou voči objednávateľovi, predstaviteľom samospráv a v neposlednom rade voči cestujúcim.

Dnes Bratislavská integrovaná doprava, a.s. (BID) informovala, že od pondelka prechádza prímestská autobusová doprava v Bratislavskom kraji na víkendový režim s pridanými spojmi. Pripájam odkaz na tlačovú správu BID s kompletnými informáciami. https://www.idsbk.sk/oznamy/l4n1001ai41d/

Kolegovia na dispečingu začali bezodkladne pripravovať celú technológiu dopravy, vrátane zadelenia vodičov podľa schválených cestovných poriadkov s platnosťou od pondelka 20. decembra 2021, tak aby sme dosiahli čo najlepšiu obslužnosť v rámci celého kraja.

 

Úspech náborovej kampane: už viac ako 100 nových kolegov – vodičov

K zásadnému zlepšeniu napomohlo to, že sa ku kolegom, ktorí vozia cestujúcich od 15. novembra, postupne pridalo už viac ako 100 nových kolegov – vodičov. Stále sme pripravení prijať 75 vodičov autobusov zo Slovenska. Ponúkame im férové platové podmienky, výplatný termín k 10. dňu v mesiaci, stabilnú prácu na 10 rokov, každoročné zvyšovanie mzdy o 5 %, ubytovanie zdarma a náborový príspevok 3 500 eur, ak podpíšu zmluvu do konca decembra a začnú voziť cestujúcich ešte v decembri alebo najneskôr v januári 2022.

Rovnako sme stále presvedčení, že by bolo najlepšie, keby sa ku volantom vrátila aspoň polovica pôvodných vodičov, ktorí vozili cestujúcich v BSK do 15. novembra. Aj pre nich platí ponuka náborového príspevku, férová ponuka mzdy a garancie každoročného zvyšovania mzdy o 5 %.

Ak ste vodička alebo vodič autobusu či kamionista, ktorý má vodičské oprávnenie D a kvalifikačnú kartu vodiča, volajte na telefónne číslo 0915 188 881, kde sa môžete informovať o platových a pracovných podmienkach. Prípadne môžete prísť osobne, každý pracovný deň od 10:00 do 16:00, na Mlynské nivy 70 (areál Doprastavu).

Veríme, že sa k nám pridajú ďalší kolegovia – vodiči autobusov a že sa budeme aj v priebehu januára vo vození cestujúcich v Bratislavskom kraji ďalej zlepšovať.

 

László Ivan
generálny riaditeľ
ARRIVA Slovakia a.s.

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.