Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Vyhodnotenie najaktívnejších čitateľov za rok 2011

Dátum: 09.03.2012
Autor: Mestská časť Vrakuňa

 V marci, označovanom ako Mesiac knihy, sa v našej Miestnej knižnici Bratislava – Vrakuňa každoročne koná krásna akcia – vyhodnotenie najaktívnejších čitateľov za minulý rok. Na vyhodnotení sa zúčastnili za prítomnosti vedúcej Odboru školstva, kultúry a športu Mgr. Marty Kunovej nielen ocenené deti, ale boli prítomní aj rodičia či kamaráti, ktorí chceli byť svedkami tejto milej udalosti. 

Naša knižnica funguje v mestskej časti Bratislava – Vrakuňa od roku 1994, bola už sťahovaná z nevyhovujúcich priestorov na krásne slnečné miesto bývalej materskej školy – na Bodviansku ulicu. Susedíme s Centrom  detskej tvorivosti, s jedálňou pre dôchodcov i s materským centrom Rybka, čo nám umožňuje získavať ešte viac aktívnych čitateľov. A tých si veru „priťahujeme“ aj svojim fondom, ktorý obsahuje vyše 27 000 zväzkov. Podľa štatistiky z minulého roku sme mali vyše 890 aktívnych čitateľov a takmer 31 tisíc návštev v priebehu roka. Len v minulom roku sme mali v našej knižnici prírastok 780 nových kníh získaných kúpou či darom od čitateľov. Okrem klasického požičiavania kníh je však naša knižnica aj centrom kultúrneho života. V spolupráci s Centrom detskej tvorivosti sa tu konajú nielen informačné dni pre mladšie a staršie deti spojené s čítaním klasických slovenských rozprávok, aby deti mali prehľad nielen o filmových hrdinoch Shrek, Wall E a podobne, ale aj o tých našich slovenských rozprávkových, ako sú Janko Hraško či Popolvár.  V našej knižnici sa konajú aj viaceré kultúrne akcie v priebehu celého roka  –  medzi ne patrí aj vyhlásenie Najaktívnejších čitateľov za minulý rok. A keďže do knižnice chodia deti rôzneho veku a súťaž medzi nimi by nebola korektná, ak by sme ich dali do „jedného vreca“, máme vyhlásené dve kategórie – do 10 rokov a nad 10 rokov. 
 
A tu sú mená ocenených detí za rok 2011: 
 
Ocenení čitatelia do 10 rokov:
 
1. miesto: Marienka Fábryová – 63 prečítaných kníh
2. miesto: Adrianka Timková – 38 prečítaných kníh
3. miesto: Sárka Kvaková – 37 prečítaných kníh
4. miesto: Paula Sofia Polónyi – 30 prečítaných kníh
 
Ocenení čitatelia nad 10 rokov:
 
1. miesto: Hanka Fábryová – 101 prečítaných kníh
2. miesto: Maťko Deraj – 90 prečítaných kníh
3. miesto: Emka Kürtová – 74 prečítaných kníh
4. miesto: Adrianka Cimmermanová – 70 prečítaných kníh
 
Ocenené deti nielenže dostali hodnotné knižné dary, ale museli sa trochu vžiť aj do kože knihovníčok – vyskúšali si balenie kníh do ochrannej fólie, zakladanie kníh na regále podľa vekovej kategórie a podľa autora, dokonca museli urobiť na PC v knižničnom systéme Clavius rešerš na známych detských autorov. A všetkým sa veru darilo – takže nielenže sú to naši dobrí čitatelia čo sa týka množstva prečítaných kníh, ale aj dobrí „pracovníci v teréne“. 
 
Naše milé spoločenské podujatie nám spríjemnilo gitarové vystúpenie lektora hry na gitaru Tomáša Vanu a jeho mladého zverenca  Patrika Lóciho. Dievčatá z divadelného krúžku DeKa nám zarecitovali výstižné básničky, či nás varovali pred stratou  písmenka A vo vtipnom texte od Kristy Bendovej.
 
Celá naša akcia bola zakončená neformálnym posedením pri sladkom zákusku. Do reči sa dali nielen knihovníčky so svojimi zverencami, ale aj rodičia a kamaráti. A tak to má byť! Knižnica je miestom, kde sa spája múdrosť s priateľstvom a porozumením. Tak znova takto o rok dovidenia!
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
V Bratislave 9. marca 2012
 
Vypracovala: Alena Stanová, Miestna knižnica Bratislava – Vrakuňa
Foto: Mgr. Tatiana Čechová, Centrum detskej tvorivosti

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.