Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Beseda a kvíz pri príležitosti 250. výročia narodenia Antona Bernoláka

Dátum: 23.10.2012
Autor: Mestská časť Vrakuňa
Slováci, píšte po slovensky!
Tu máte slovo moje o reči našej.
 (Anton Bernolák)
 
   Dňa 18. októbra 2012 sa v Miestnej knižnici Bratislava – Vrakuňa pod záštitou vedúcej oddelenia  školstva, kultúry a športu Mgr. Marty Kunovej konalo pre žiakov ôsmych a deviatych ročníkov troch  základných škôl vo Vrakuni súťažné doobedie pri príležitosti 250. výročia narodenia a 200. výročia úmrtia prvého kodifikátora slovenského jazyka – národného buditeľa Antona Bernoláka. 
 
   Meno tohto významného Slováka, podľa ktorého bol tento rok vyhlásený za rok Antona Bernoláka UNESCOm, sa nám snažila svojím kreatívnym prístupom priblížiť Mgr. Martina Miklušová, učiteľka slovenského jazyka – osoba najkompetentnejšia. Žiaci síce dostali v dvojtýždňovom predstihu okruh otázok, na čo sa mali pri štúdiu o Antonovi Bernolákovi zamerať, ale  lektorka  im tieto informácie ešte  zdôraznila,  priblížila a vysvetlila. Bolo to urobené príjemnou diskusnou formou, takže hneď vtedy sme zbadali, že mládež sa naozaj kvalitným štúdiom materiálov pripravila na naše podujatie. Už pri vstupe do našej knižnice sme v rukách žiakov zbadali „ťaháky“. A to sme veru zobrali ako veľmi pozitívnu vec – veď to bol dôkaz, že žiaci sa danej téme venovali nielen na hodinách slovenského jazyka na školách, ale aj surfovaním po internete a hľadaním  vhodnej literatúry. Veď cieľom nášho dopoludnia bolo nielen odpovedať na dané otázky testu, ale danej problematike porozumieť,  venovať jej svoj čas a um – a to prípravou a štúdiom. Jednou z úloh bolo totižto aj spracovať  prezentáciu o  Antonovi Bernolákovi, ktorá dopadla nad očakávanie. Žiaci základných škôl Žitavská a Rajčianska mali pripravené krásne  a prehľadné prezentácie v power pointe, škola Železničná v tlačenej forme veľkého informačného plagátu (a ten sme aj vyvesili v priestoroch našej knižnice). Tieto prezentácie boli výsledkom spolupráce medzi žiakmi, čo je tiež jednou z hlavných priorít nami organizovaných stretnutí. 
 
   Víťazmi našej súťažnej besedy (lebo my sme vážne o Antonovi Bernolákovi medzi sebou debatovali) sa stali ešte len ôsmaci zo Základnej školy Železničná, ktorí dosiahli v celkovom hodnotení 51 bodov. Na druhom mieste sa umiestnili deviataci zo základnej školy Rajčianska s počtom bodov 47 a Základná škola Žitavská získala 39 bodov. Vecné odmeny vo forme (ako ináč v knižnici) kníh o literatúre, sladké odmeny či praktické drobné darčeky potešili a snáď aj umocnili v žiakoch pocit, že ich príprava na našu súťaž o prvom kodifikátorovi slovenského jazyka bola primerane ocenená. Naučené informácie kvalitne zužitkujú či v praktickom živote, alebo už o 4-5 rokov na maturitných skúškach. Veď kto nepozná svoju minulosť, nemá budúcnosť. A poznať národného buditeľa, prvého kodifikátora spisovnej slovenčiny – Antona Bernoláka – je znakom úcty k slovenským dejinám. A na jeho dielo môžeme byť právom hrdí! 
 
   Touto cestou chcem zvlášť poďakovať p. učiteľkám zo základných škôl Žitavská – Mgr. Dáši Hreňákovej, Železničná –  Mgr. Helene Srokovej a Rajčianska – Mgr. Alene Zlatinskej, že so svojimi zverencami prebrali danú tematiku a pripravili ich na naše „testovanie“. Veď výsledky ich príprav boli nepopierateľné!
 
 
Prezentácia ZŠ Rajčianska (link – formát Powerpoint 2007 – pptx, veľkosť 2MB)
Prezentácia ZŠ Žitavská (link – formát Powerpoint 2003 – ppt, veľkosť 5MB)
 
Za Miestnu knižnicu Bratislava – Vrakuňa:  A. Stanová
 

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.