Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

A toto o včelách viete… ?

Dátum: 14.04.2013
Autor: Mestská časť Vrakuňa

V apríli sa v našej Miestnej knižnici mestskej časti Bratislava – Vrakuňa konalo stretnutie so včelami! No, nie úplne s tými živými, ale mladý včelár Michal nám prišiel porozprávať o ich spôsobe života, práci a ich liečivých produktoch.

Niektorí prváčikovia a druháčikovia troch základných škôl v našej Vrakuni sa veru prvýkrát stretli so včelím úľom, ktorý sme mali možnosť nielen vidieť, ale si ho aj chytiť. Vidieť prácu včiel takmer v praxi sa nie vždy podarí. Mali sme možnosť nielen vidieť a ovoňať medové plásty, voskové plásty, propolis, peľ, med, ale včelár Michal nám porozprával aj o celoročnej aktivite včiel v úľoch. Keďže on sám je vlastníkom 11 úľov v Kráľovej pri Senci, jeho poznatky boli nielen teoretické, ale skôr praktické. Deti mali možnosť hádať vek včiel, rôzne druhy včelstva obývajúce včelí úľ, ale aj si predstaviť, ako sa taká včielka v jej krátkom živote narobí. Ako jedna pani učiteľka povedala – „tuším aj ja som taká včelia robotnica!“ Dievčatkám sa síce skôr páčil pôvab včelej kráľovnej, ale chlapci si veru pozíciu trúdikov vyskúšať nechceli – lebo aj keď sa v lete priživovali na včelom mede vo včelích úľoch bez roboty, zima je krutá a včelie robotnice nepracujúcich trúdov na zimu vyháňajú von. A to bola informácia, ktorú veru deti z rozprávok nepoznajú! A tiež nepoznali medomet, ktorý pomáha vytáčať med z medových plástov, či rôzne druhy pomôcok, ktoré potrebuje včelár na prácu s včelami. Deti si ujasnili proces výroby medu zbieraním nektáru a jeho ďalším spracovaním vo včelích plástoch, výrobu peľových zrniečok či propolisu. A mohli si všetko z toho aj chytiť do rúk!

A záver našej besedy o včelách, ktoré deti oživili svojimi „včelími“ príhodami, sme ukončili sladko: Michal doniesol deťom ako sladkú odmenu jeho vlastný med na ochutnanie. Takže – trochu sme si oživili vianočné zvyky a na oblátkach sme rozotierali sladký zlatistý medový zázrak.

A čo na úplný záver? Snáď naše malé deti si už budú viac vážiť prácu včelích robotníčok, viac budú vedieť o ich spôsobe života (také zimovanie včiel je veru ukážkou vzájomnej spolupatričnosti), ale budú aj vedieť, ako nesmierne dôležité je včelie spoločenstvo pre nás, ľudí! Veď ak by na svete vymreli všetky včely, človek prežije už len štyri roky! A vy viete prečo? Naše deti to už vedia!!!

 

 
 

Text: A. Stanová
Foto: Mgr. T. Čechová

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.