Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Význam vody pre život (beseda)

Dátum: 29.04.2013
Autor: Mestská časť Vrakuňa

Aj keď špeciálny DEŇ VODY je v kalendári len jeden – 22. marca, myslíme si, že je veľmi dôležité rozprávať sa s deťmi čo najčastejšie o význame ochrany pitnej vody. A preto sme k nám do Centra detskej tvorivosti pozvali žiakov štvrtého a piateho ročníka miestnych základných škôl. Pani Alena Stanová otvorila náš DEŇ VODY a privítala pani RNDr. Katarínu Benkovú zo Štátneho geologického ústavu Dionýza Štúra, ktorá prišla deťom priblížiť význam vody pre život.

Žiaci si rozšírili svoje vedomosti v týchto zaujímavých oblastiach:

– Kde sa v prírode vyskytuje voda.
– Hydrologický cyklus.
– Význam slov: hydrológia, hydrogeológ, hydrometeorológia a i.
– Ako sa voda dostane pod zem a ako na povrch zeme.
– Akú dĺžku má Dunaj, kde pramení a kam sa vlieva.
– Rýchlosť prúdenia vody.
– Priepustnosť a kvalita vody.
– Termálne pramene a využitie termálnych vôd na Slovensku.
– Hydrogeologická mapa a terénny výskum.

Pani Katarínu Benkovú milo prekvapilo, že žiaci 5. ročníka zo ZŠ Rajčianska vedeli ako sa volá a kde sa nachádza vodný zdroj pitnej vody na Slovensku. Už im len doplnila, že Žitný ostrov je posiaty 1600 hydrogeologickými vrtmi, z čoho je 23 geotermálnych.

Ďakujeme veľmi pekne pani RNDr. Kataríne Benkovej, že si popri svojej náročnej práci vedeckého pracovníka našla čas a prišla nám o vode porozprávať, pretože i dnešné príjemné besedy nám opäť pripomenuli, aké je dôležité chrániť vodu a neplytvať ňou.

Mgr. Tatiana Čechová
Foto: Alena Stanová
 

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.