Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Romantický podvečer s úspešnými slovenskými autorkami

Dátum: 01.12.2013
Autor: Mestská časť Vrakuňa

Výborná beseda! Určite takýmto prívlastkom by sa dala označiť beseda, ktorá sa konala v Miestnej knižnici mestskej časti Bratislava  – Vrakuňa v podvečer 27. novembra 2013. Zišli sme sa na nej, my čitatelia, s úspešnými autorkami súčasnej slovenskej literatúry – pani Lenkou Riečanskou a pani Slávkou Koleničovou. Naše milé autorky nám porozprávali o svojej tvorbe, o zrode každej jednej knihy, ktorá im už vyšla, či o celom procese písania kníh. Knihy v ich rukách ožívali a príbehy, ktoré sme si väčšina z nás, obecenstva, už stihli prečítať, pred nami ožili a hlavné postavy zrazu mali iný nádych – priam autentičnosti. Mali sme možnosť nazrieť nielen do tvorivej „pisateľskej“ kuchyne, ale sme sprevádzali knihu od jej odovzdania vydavateľovi, po schvaľovanie obálky, po jej krst či predaj. Pani Koleničová a pani Riečanská svojím darom slova dokázali z podvečerného stretnutia vyťažiť maximum – nabili nás dobrou náladou a radosťou z čítania. Okrem prozaickej tvorby sa pani Riečanská mohla pochváliť aj svojou (snáď) pripravovanou básnickou tvorbou a z jej pier zazneli ukážky jej poetickej tvorby – a prítomní mi určite dajú za pravdu, že báseň Perina bola naozaj vtipná. Ukážku zo svojej najnovšej knihy Kvarteto nám predčítala i pani Koleničová.

Naši milé autorky mali možnosť na konci besedy svoje knihy ponúknuť na predaj  aj s venovaním či len podpisom, čo využilo viac našich hostí – veď odísť bez takejto dobrej literatúry s autorským podpisom by bola škoda, no nie? Pani Koleničová i pani Riečanská nám v našej knižnici podpísali väčšinu svojich kníh, ktoré už vo fonde máme (nie všetky boli práve k dispozícii, lebo sú tak „rozchytané“, že nebolo možné všetky stiahnuť na našu besedu) a dokonca nám obe darovali do nášho fondu svoje najnovšie prírastky, ktoré u nás ešte neboli zastúpené.

Chcem sa touto cestou veľmi poďakovať obom pani autorkám, že obetovali svoj čas a prišli medzi nás do Vrakune, tak trochu aj spropagovať kultúru. Veď čítaním sa náš svet obohacuje, otvára novým obzorom a možno nám aj v niečom pomáha. Ich tvorba sa totižto zaoberá problémami súčasných ľudí a verte-či neverte, možno niekomu aj trochu pomôže pri riešení zložitejších životných situácii.

Keďže sa naše stretnutie organizovalo v čitárni našej Miestnej knižnice, malo pri večernom osvetlení trochu nádych  romantičnosti. Tak pozývame vás všetkých, čitateľov i obyvateľov Vrakune, pri nasledujúcich besedách sa s nami o túto náladu podeliť. Veď v tejto uponáhľanej dobe môže dať takéto zastavenie sa pri krásnom slove, dobrej nálade a občerstvení novú energiu do nášho života. O kultúre sa hovorí veľa, ale treba ňou aj žiť. Tak držím palce našim milým autorkám, aby sa im naďalej tak dobre darilo, ako doteraz a želám im veľa dychtivých čitateľov.

Za knižnicu: A. Stanová
Foto: Mgr. T. Čechová

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.