Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Beseda s autorkou Renátou Matúškovou o knihe Povesti a iné zvesti o hradoch a zámkoch

Dátum: 02.03.2016
Autor: Mestská časť Vrakuňa
Beseda s autorkou Renátou Matúškovou o knihe Povesti a iné zvesti o hradoch a zámkoch

17. február 2016 bol v spoločenskej sále kultúrneho domu vyhradený na besedu s autorkou novej knihy povestí pani zástupkyňou riaditeľky zo základnej školy Žitavská Mgr. Renátou Matúškovou. Hosťom našej besedy bol namiesto avizovaného pána Tomáša Janovica fotograf Vladimír Fecko, ktorý priniesol pre deti netradičnú ukážku – dron. Ten bol pre deti nezvyčajným zážitkom.

Renáta Matúšková pôsobí na ZŠ Žitavská už 20 rokov a jej jednotlivé povesti vychádzajú už tretím rokom v časopise Fifík, výber z nich – 21 povestí – napokon vyšiel v knihe, ktorú sme mali možnosť nielen vidieť, dotýkať sa jej, hovoriť o nej, ale aj si ju na záver besedy kúpiť aj s venovaním autorky.

Pán Vladimír Fecko bol autorom nielen zaujímavých „dronových“ fotografií, ale dokázal o svojej fotografickej vášni aj pútavo rozprávať. Ako sám povedal: „Nebyť toho, že som vášnivý turista, ťažko by som niektoré hrady dokázal nafotiť“. Lebo aj fotenie s dronom potrebuje určité podmienky – ako napríklad dopraviť sa na určité miesto a nájsť zvyšky zrúcanín. A aby sme si vedeli takú prácu dronu predstaviť, praktická ukážka lietania doslova nadchla všetkých účastníkov besedy. Fotky z dronu, ktoré nám venoval pán Fecko, prikladáme na ukážku.
Rozprávanie oboch aktérov besedy bolo veľmi zaujímavé, čo dokazuje aj živá beseda s deťmi. Autogramiáda na záver deti zvlášť potešila, lebo mať knihu s osobným venovaním sa tak často nestáva. A pani autorka sa naozaj venovala každému dieťaťu zvlášť a vpisovala do svojich kníh krásne osobné priania.

Čo povedať na záver? Sme veľmi radi, že pod záštitou pána starostu JUDr. Ing. Martina Kuruca sme mohli zorganizovať takúto pre deti zaujímavú akciu a veríme, že v deťoch zostane na ňu milá spomienka – a tiež dúfame, že ich beseda bude inšpirovať k tomu, aby mali naďalej v láske písané slovo – knihy, ktoré im budú prezrádzať stále nové a nové zaujímavosti.

Zvlášť chceme touto cestou poďakovať besedujúcim – pani Mgr. Renáte Matúškovej a pánovi fotografovi Vladimírovi Feckovi, ktorí na našu besedu prišli bez nároku na honorár.

Alena Stanova

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.