Preskočiť na hlavné menu Preskočiť na obsah
Preskočiť navrch stránky Preskočiť na koniec obsahu

Slovnaft – Stretnutie na SIŽP

SÚBOR
Dátum: 18.11.2019
Autor: Mestská časť Vrakuňa
Slovnaft – Stretnutie na SIŽP

Slovnaft plánuje výrazné investície, aby zmierňoval svoj vplyv na okolie

Bratislavská rafinéria Slovnaft plánuje v najbližších rokoch výrazné investície na ďalšie zmierňovanie svojho vplyvu na okolie. O plánovaných projektoch dnes zástupcov samospráv a verejných úradov informovali predstavitelia spoločnosti. Stretnutie iniciovala Slovenská inšpekcia životného prostredia na základe podnetov od občanov, ako aj petície, s ktorou sa na ňu obrátili zástupcovia samospráv.
Na stretnutí boli predstavitelia Dunajskej Lužnej, Hamuliakova, Kalinkova, Rovinky, Mosta pri Bratislave, Vrakune, Podunajských Biskupíc, Ružinova, Petržalky, Rusoviec, magistrátu Bratislavy, zástupcov občanov, ministerstva životného prostredia, Regionálneho úradu verejného zdravotníctva, Slovenskej inšpekcie životného prostredia, SHMÚ a Slovnaftu.
Činnosť každého spracovateľa ropy, vrátane Slovnaftu, je spojená s istou mierou vedľajších efektov. Napriek tomu, že podnik spĺňa všetky legislatívne požiadavky, môže verejnosť negatívne vnímať zápach, zvýšenú mieru hluku či občasné spaľovanie na poľných horákoch.
Slovnaft v uplynulých rokoch investoval desiatky miliónov eur do zmiernenia svojho vplyvu na životné prostredia a na komfort obyvateľov žijúcich v jeho okolí. Ekologizáciou podnikania patrí k prioritám spoločnosti, a preto bude zhruba každé šieste euro budúcich investícií pôjde do ochrany životného prostredia.
K projektom v oblasti zníženia miery zápachu patria napríklad odsávanie plynov pri destilácii ropy, špeciálne čistenie zariadení pri ich odstávkach alebo používanie absorbentov, hluk chce zase spoločnosť znížiť inštaláciou nového kompresora, znížením nábehov a odstávok jednej z výrobných jednotiek. Tieto projekty by sa mali uskutočniť v najbližších troch rokoch. O svojej činnosti chce Slovnaft pravidelne diskutovať so zástupcami samospráv, a preto im navrhol vznik novej spoločnej komunikačnej platformy. Verejnosť by zase mala v budúcnosti mať ešte viac informácií o činnosti podniku.
V súčasnosti Slovnaft každý mesiac zverejňuje informácie o plánovaných činnostiach v rafinérie. Tieto oznamy sú k dispozícii na tomto linku:
https://slovnaft.sk/sk/o-nas/spolocenska-zodpovednost/rafineria-transparentne/planovane-cinnosti-v-rafinerii/

 

Projekty na zníženie zápachu
•Elimináciaodplynovprchavých uhľovodíkov na výrobnipolyetylénu
•Odsávanie plynov z destilácie ropy
•Špeciálne čistenie zariadení počas generálnych revízií namiesto parenia
•Použitieabsorbentuna zdrojoch zápachu

Projekty na zníženie hluku
•Výstavba etylénového zásobníka skryogénnoutechnológiou zaúčelom zníženia nábehov a odstávok výrobnej jednotky LDPE4 (znižuje aj svetelný efekt)
•Inštalácia nového kompresora pre zužitkovanie ľahkých plynov(znižuje aj svetelnýefekt)
•Štúdia o možnostiach zníženia hluku na poľnom horáku v spolupráci slicenzorom
•Analýza možností na zníženie hluku svýrobcom pece

Nové iniciatívy v rámciinformovania a komunikácie
•Pravidelné stretnutia s komunitou (zástupcovia obcí a mestských častí)na 2 -týždňovej báze
•Kontinuálne vzájomné informovanie sa o projektoch
•Podpora vybraných aktivít vo vašich mestských častiach a obciach
•Inštalácia nových monitorovacích zariadení kvality ovzdušia
•Príprava novej aplikácie na informovanie obyvateľov vrátane výstupov z nových monitorovacíchstaníc

celý dokument a prezentácia

Súbory na stiahnutie

Názov Veľkosť Formát Dátum Zoradiť podľa:
celý dokument Veľkosť: 117.1 kB Formát: pdf Dátum: 18.11.2019
prezentácia Veľkosť: 124.7 kB Formát: pdf Dátum: 18.11.2019

Komentáre sú dostupné až po prihlásení na Váš Facebook profil. Ak ste neodsúhlasili Cookies, komentáre sa nemôžu zobrazovať.