Aj vám sa stáva, že počas dní plných zhonu: práce, starostlivosti o svoje deti, domácnosti či varenia vás zrazu prinúti jeden telefonát  zastaviť sa?
Začala svoje rozprávanie mamička Marianka, keď sme sa jej spýtali ako prežíva jej rodinka Medzinárodný deň detí.

 „Prosím? K čomu mi to gratulujete? Aký je dnes deň?“
 
Aha! DEŇ DETÍ. Ale to viem, veď sme im už kúpili tie vajíčka, plné sladkostí a hračiek a samozrejme ešte niečo k tomu. Vymaľovánku a farbičky a sľúbili sme si, že cez víkend to oslávime na jednom z tých podujatí, o ktorých sme už toľko počuli, že sa tam deti nesmierne zabavia  pri rôznych hrách a aktivitách a samozrejme, že dostanú sladké odmeny.
Jednu z takýchto zábavných akcií pripravilo aj Centrum detskej tvorivosti na Bodvianskej ulici. Pre veľkých i malých boli pripravené disciplíny, za ktoré (po ich splnení) všetci dostali veľkú čokoládu. Deti sa mohli stať na chvíľu gladiátorom a prejsť si gladiátorskú prekážkovú dráhu, alebo oslobodiť princeznú z pazúrov štyroch drakov, či stať sa rytierom a bojovať na kolbišti. Mnohí zistili, ako vyzerá svet z výšky chodúľov, triafali loptičkou do slniečka, či strieľali z luku. Na múdre hlavičky čakali hlavolamy a obrie pexeso. Kto sa chcel stať na chvíľu motýľom, upírom, princeznou či inou rozprávkovou bytosťou, mohol si nechať pomaľovať tvár a obliecť sa do divadelných kostýmov. Kto má šikovné ručičky, mohol ich zamestnať maľovaním, výrobou bábok, obrázkov z nažehlovacích korálok, kreslením kriedami na chodník, alebo pracovaním s hlinou v našej keramickej dielni pod vedením lektoriek.  A to ešte stále nebolo všetko. Na rozdiel od trampolíny, kde sa striedali prevažne deti, ping pong si zahrali najmä ich rodičia. Slečny z dramatického krúžku DeKa, pod vedením Mgr. Tatiany Čechovej, si pripravili divadelné predstavenie „Polepetko“, ktoré zožalo veľký úspech. Čas však neúprosne bežal ako koníky, ktoré priviedol pán Chodil a deň určený pre deti pomaly končil. Organizátori sľúbili deťom, že príde aj Pipilota Viktuália Roleta Zlatka Efrajmová, a tá skutočne medzi ne prišla. Spoločne s trpaslíkmi a rytierom oslobodila z prstov šušlavej ježibaby švárneho princa. Na záver bola ešte tombola s krásnymi odmenami, diskotéka a súťaž o najmladšieho účastníka. Ťažko sa lúčilo s takým – na zážitky bohatým dňom – ale nakoniec sa všetci s dobrým pocitom rozišli do svojich domovov. 
 
Mamička Marianka je však presvedčená, že oslavovať MDD nemajú len malé deti, ale všetci. 
 
„Ale prečo tu gratulujete mne?“
 
Opýtate sa do telefónu. Vtedy sa možno ani nezamyslíte, len so smiechom poďakujete, že už nie ste dieťa a utekáte ďalej pokračovať v práci, ktorú ste mali rozrobenú. Až keď sa zahľadíte na fotky, ktoré máte len tak niekde položené, alebo vám visia na stene, zbadáte seba ako stojíte spolu s vašimi ratolesťami pri vašich rodičoch oslavujúcich nejaké výročie. Vtedy vám to dôjde. Áno, veď aj ja mám svoj sviatok, aj ja som dieťa, lebo všetci sme niečimi deťmi. Takže Deň detí, nie je len sviatok vašich či susedových detí, ale aj váš.     Hoci máte 35  (možno 50?), čo  na tom záleží, niekde sú vaši blízki, ktorí vás vychovávali, starali sa o vás, ako sa vy teraz staráte o vaše ratolesti. Je mi jasné, že pri tom všetkom nestíhate nič z toho, čo ste si ako dieťa zaumienili, že keď vy budete mať deti, tak sa častejšie budete s nimi hrať a vyvádzať, nie tak zriedkavo ako vaši rodičia, ktorí sú v jednom kole povinností. Teraz ich chápete, prečo robili to či ono. Ale zrazu ožije vo vás tá malá  Marienka, či malý Miško, ktorí si kedysi dali sľub. Všetko je zrazu krajšie a deti sa ani nestačia čudovať, čo sa to deje s ich rodičmi. Na tom skvelom podujatí, ktoré bolo pripravené pre deti, sa túžite zúčastniť na každej hre či súťaži a chcete vyhrať ako ktorékoľvek dieťa. Lebo vy ste dieťa. Zároveň dáte svojmu dieťaťu ten najväčší dar, ktorý mu môžete dať : svoj čas, spoločné zážitky a lásku. A jeho šťastné očká a úsmev na tvári budú tou najväčšou výhrou pre vás (veď od sladkostí sa priberá a sladký úsmev  je sladší než  akákoľvek čokoláda a má menej kalórii  ). Ale nezabudnime, že lásku naši škriatkovia potrebujú nielen na Deň detí, ale počas celého roka. A tak isto aj vy. Pokúsme sa  budúci rok  zavolať na Deň detí, svojim známym a popriať im krásny deň a spolu s nimi a svojimi deťmi sa tak vrátime o pár rokov  (či desiatky rokov) dozadu a staňme sa deťmi . Určite všetci veľmi pookrejeme. (Mariana H.)
 
Fotogaléria

Princezná previedla deti svojim kráľovstvom a tie jej na oplátku zaspievali.
 

So svojimi žiakmi prišli aj panie učiteľky (Ivonka, Kristínka a Martinka) zo ZŠ Železničná. 
 

Moderátorka hľadala aj najmladšieho účastníka podujatia.
 

Všetci si spolu zatancovali…
… a mnohí si odniesli aj pekné odmeny.

 
Medzi najobľúbenejšie  atrakcie patrili…
… trampolína

… maľovanie na tvár

… jazda na koni

… alebo aj

 
Deti súťažili na stanovištiach:

 
Dramatický krúžok DeKa zahral rozprávku „Polepetko“

 
Na záver si deti mohli pozrieť aj divadlo o Pipi…

 
Za CDT: Mgr. Tatiana Čechová

 

X